HAKI HOLOWNICZE
O tym, jak istotnym elementem każdego samochodu, jest hak holowniczy (zaczep kulowy), kierowcy dowiadują się najczęściej w sytuacji awaryjnej, kiedy konieczne jest holowanie lub transport przyczepy kempingowej. Jednak dzięki temu elementowi można zwiększyć możliwości każdego samochodu nie tylko w obszarze holowania, ale też ładowności. Przede wszystkim używany jest w celu zamontowania uchwytu rowerowego (platformy rowerowej), za sprawą którego załadunek rowerów można wykonać bardzo szybko i bez większego wysiłku.
Obecnie na rynku wyróżniamy następujące rodzaje haków:
-
mocowane za pomocą śrub (montowane na stałe),
-
szybkodemontowalne (wypinane poziomo, automat) - po zdemontowaniu miejsce montażu haka jest widoczne pod zderzakiem,
-
szybkodemontowalne (wypinane pionowo) - po zdemontowaniu miejsce montażu haka jest niewidoczne. Kula haka jest zabezpieczona zamkiem.
Niezbędnym elementem do założenia każdego rodzaju haka jest odpowiedni dobór zestawu wiązki elektrycznej. Najbardziej popularne są wiązki 13-pinowe.
Należy pamiętać, że samochody będące na gwarancji powinny mieć zakładane wiązki dedykowane (oryginalne), czyli takie które współpracują z siecią CAN. W większości przypadków niezbędne jest kodowanie wiązki po montażu.
Istotnym elementem w przypadku samochodów ciągnących przyczepy kempingowe powinny być wiązki 13-pinowe (pełne), czyli posiadające stały plus i ładowanie.
Sprawdzając wartości O1 i O2 w swoim dowodzie rejestracyjnym, szybko upewnisz się czy Twój samochód posiada homologacje do ciągnięcia przyczep, a co za tym idzie uzyskujesz pewność czy możesz założyć hak w swoim samochodzie.
Producenci oferują kierowcom możliwość skorzystania z wielu propozycji haków holowniczych. Jak zatem sprostać takiej ilości możliwości i wybrać ten jeden najlepszy model? Decydując się na zakup haka holowniczego do samochodu, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego rodzaj. Najważniejsze są parametry techniczne, które pozwalają na odpowiednie dopasowanie wybranego modelu do pojazdu oraz do zadań, jakie będą wykonywane za jego pomocą.
Koniecznie należy zwrócić uwagę na maksymalny uciąg zaczepu (podawany w tonach) – wartość ta pozwala na ustalenie maksymalnej wagi przyczepy, jaka ma być ciągnięta przez samochód wyposażony w dany hak. Zasada im więcej, tym lepiej nie jest najlepszym rozwiązaniem – waga przyczepy powinna być odpowiednio dopasowana do wagi samego pojazdu. W praktyce nie powinna przekraczać 85% całkowitej wagi auta.
Zasadniczym elementem jest również nacisk pionowy na hak (podawany w kilogramach) - wartości te są istotne przy doborze odpowiedniej platformy rowerowej.
Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne wszystkich składowych hakach np. belki, bezpośrednio narażonych na działanie czynników atmosferycznych. Najlepszym zabezpieczeniem antykorozyjnym może poszczycić się firma Westfalia.
W naszej ofercie znajdują się produkty czołowych liderów z branży: Westfalia, Auto Hak, Brink, Steinhof.